1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

Εκδρομές με Περιβαλλοντικό περιεχόμενο

·        Το 2007 από την Κυριακή 22 Απριλίου 2007 μέχρι και την Τρίτη 24 Απριλίου 2007, με αρχηγό της εκδρομής την Διευθύντρια κ. Γκάζου Νίκη ΠΕ11 και συνοδούς καθηγητές την κ. Κυρίμη Βασιλική ΠΕ2, τον κ. Σιδηρόπουλο Βασίλειο ΠΕ3 και τον κ. Γκαζά Δημήτριο ΠΕ19, πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκδρομή στο Βόλο.

·        Το 2006 με αρχηγό της εκδρομής την κ. Σαράφογλου Χριστίνα ΠΕ7 και συνοδούς καθηγητές την κ. Γόρδου Ελένη πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκδρομή στην Δράμα και στην Καβάλα.

·        Το 2005 από την Κυριακή 17 Απριλίου 2005 μέχρι και την Τρίτη 19 Απριλίου 2005, με αρχηγό της εκδρομής την Διευθύντρια κ. Βακιρτζή Μαρία ΠΕ2 και συνοδούς καθηγητές τον κ. Τζήμο Δημήτριο ΠΕ11 και τον κ. Γκαζά Δημήτριο ΠΕ19, πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκδρομή στο Μπουραζάνι του νομού Ιωαννίνων.

Επισκέψεις στη Βουλή

Στα πλαίσια του προγράμματος "Επισκέψεις Μαθητών Δ.Ε. στη Βουλή των Ελλήνων", το σχολείο μας πραγματοποιεί από το 1999, κάθε χρόνο (εκτός από το 2000), τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα.

·        Το 2004 από την Πέμπτη 22 Απριλίου 2004 μέχρι και το Σάββατο 24 Απριλίου 2004, με αρχηγό της εκδρομής την κ. Ηλιάδου Ήρα ΠΕ2 και συνοδούς καθηγητές την κ. Τέγιου Θεοδώρα ΠΕ3 και τον κ. Γκαζά Δημήτριο ΠΕ19.

·        Το 2003 από το Σάββατο 29 Μαρτίου 2003 μέχρι και την Δευτέρα 31 Μαρτίου 2003, με αρχηγό της εκδρομής την κ. Γκάζου Νίκη ΠΕ11 και συνοδούς καθηγητές τους κ. Παπαδόπουλο Εμμανουήλ ΠΕ2 και κ. Τιάκα Ιωάννα ΠΕ15.

·        Το 2002 από την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2002 μέχρι και την Κυριακή 10 Μαρτίου 2002, με αρχηγό της εκδρομής τον κ. Σιδηρόπουλο Βασίλειο ΠΕ3 και συνοδούς καθηγητές τους κ. Γκαζά Δημήτριο ΠΕ19 και την κ. Τσιπουλάνη Ουρανία ΠΕ11.

·        Το 2001 από το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2001 έως την Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2001, με αρχηγό της εκδρομής τον Διευθυντή του σχολείου κ Ράπτη Αναστάσιο ΠΕ2 και συνοδούς καθηγητές τους κ. Γκάζου Νίκη ΠΕ11, κ. Κυρίμη Βασιλική ΠΕ2 και κ. Χαλικιά Μαρία ΠΕ9.

·        Το 1999 από την Τρίτη 27 έως την Πέμπτη 29 Απριλίου 1999, με αρχηγό της εκδρομής τον Διευθυντή του σχολείου κ. Ράπτη Αναστάσιο ΠΕ2 και συνοδούς τον κ. Γκαζά Δημήτριο ΠΕ19 και την κ. Παύλου Νικοπούλου Σοφία.

Η εκδρομές στη Βουλή περιλαμβάνουν επισκέψεις σε πολλά μέρη και αξιοθέατα της Ελλάδας.

·        Την πρώτη ημέρα επισκεπτόμαστε τα Μετέωρα και στην διαδρομή σταματάμε στις Θερμοπύλες.

·        Στην Αθήνα επισκεπτόμαστε το Παναθηναϊκό Στάδιο, τον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, το Μοναστηράκι την Πλάκα και οπωσδήποτε τη Βουλή.

·        Την τρίτη ημέρα επιστρέφουμε μέσα από μία καταπληκτική διαδρομή, αφού το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει του Δελφούς όπου έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τον υπέροχο αρχαιολογικό χώρο και να ξεναγηθούμε στο μουσείο.

Το ταξίδι είναι μια υπέροχη εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα επιμορφωτικό για τους μαθητές του σχολείου.

Θερμοπύλες