Άλλαξε το τοπίο

Το σύγχρονο σχολείο πρέπει να προσφέρει στα παιδιά τις ευκαιρίες, μέσα από διάφορες δραστηριότητες, ώστε και το χαρακτήρα τους να διαμορφώσουν και να αναπτύξουν την κριτική σκέψη και να ασκήσουν την φαντασία τους και να πράξουν δημιουργικά.

Για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε σε αυτές τις απαιτήσεις του σύγχρονου σχολείου πραγματοποιούμε κάθε χρόνο διάφορες δραστηριότητες, όπως Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Αγωγή Υγείας, Αγωγή Σταδιοδρομίας, Δημοσιεύσεις Εργασιών των μαθητών στο διαδίκτυο, Ενημερώσεις από ειδικούς, Συνεργασίες με φορείς και άλλα. Η διοργάνωση όλων αυτών των δραστηριοτήτων συνδυάζεται με Εκπαιδευτικές Επισκέψεις δηλαδή ημερήσιες ή ολιγοήμερες εκδρομές.

Και φέτος με την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση προσπαθήσαμε. Το πρόγραμμα που επιλέξαμε «Μετάξι ψυχής» ενισχύθηκε και με την επιτυχή συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Ecomobility. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία της συμμετοχής με το πρόγραμμα της Π. Ε σε μια τριήμερη εκδρομή στο Σουφλί.

Είναι πλέον τόσο πολιτικώς ορθό να είσαι περιβαλλοντικά σωστός, που κανείς δεν μπορεί να διακρίνει ποιος αναλαμβάνει αυτό το ρόλο ως συνειδητή ευθύνη και ποιος ως επαγγελματική πρακτική.

Σε αυτό τον προβληματισμό μπαίνει κανείς όχι μόνο παρακολουθώντας την επικαιρότητα, αλλά και παρατηρώντας το περιβάλλον κάνοντας έναν περίπατο στην πόλη ή το δάσος.

Οι λεωφορειολωρίδες παραβιάζονται από Ι.Χ. και ταξί με αποτέλεσμα να είναι ποιο αργές στην μετακίνηση. Τα πεζοδρόμια καταλαμβάνονται από αυτοκίνητα καθιστώντας αδύνατη την μετακίνηση των πεζών. Το δάσος δίπλα μας είναι γεμάτο σκουπίδια. Οι εικόνες εγκατάλειψης, που συναντήσαμε στην πρόσφατη περιήγησή μας, μας γέμισαν απογοήτευση.

Ελπίζουμε ότι θα έχουμε τη δύναμη να συνεχίζουμε να προσφέρουμε στα παιδιά ως λειτουργοί, αναλαμβάνοντας τη διοργάνωση όλων αυτών των δραστηριοτήτων που δεν περιλαμβάνονται στις συμβατικές υποχρεώσεις μας, αντιμετωπίζοντας τις απαιτήσεις, παρακάμπτοντας τους σκοπέλους, αποτολμώντας τον συμβιβασμό και ξεπερνώντας την έλλειψη χρόνου, φιλοδοξώντας να προετοιμάσουμε την δύναμη που έχουν μέσα τους οι νέοι, οι μαθητές μας, να αλλάξουν το τοπίο που εμείς καταστρέψαμε.

Δημήτρης Γκαζάς