Επεξεργασία των απαντήσεων από τη Συνέντευξη

των Δημοτικών Συμβούλων του Δήμου Τριανδρίας.

1.        Ποιο είναι το ποσοστό των εκλεγμένων γυναικών στο δημοτικό συμβούλιο της Τριανδρίας;

Σε σύνολο 19 Δημοτικών Συμβούλων υπάρχουν 4 Γυναίκες δηλαδή ποσοστό περίπου 20%

2. Για ποιο λόγο έγινε κατά τη γνώμη σας ο νόμος της ποσόστωσης;

Για να δώσει κίνητρα στις γυναίκες να έχουν συμμετοχή στα κέντρα λήψεως αποφάσεων. Είναι μία ευκαιρία για να ρυθμίσει την ισότητα των δύο φύλων στη διοίκηση. Οι γυναίκες έχουν να προσφέρουν πολλά. Επίσης, οι αποφάσεις που θα παίρνονται θα εκφράζουν πιο αντικειμενικά τις απόψεις ανδρών και γυναικών.

3. Εξαιτίας της ποσόστωσης έχει αλλάξει η σύνθεση του δημοτικού συμβουλίου;

Σε αυτήν την ερώτηση οι απαντήσεις δεν συμφωνούν. Περίπου οι μισοί απάντησαν  θετικά και οι μισοί αρνητικά. Μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ελάχιστα μπορεί να μεταβλήθηκε το ποσοστό συμμετοχής των γυναικών εξαιτίας του μέτρου της ποσόστωσης. Συνεπώς απαιτούνται ενέργειες για την ευαισθητοποίηση του κόσμου σε θέματα ισότητας και την μεγαλύτερη  εκπροσώπηση των γυναικών στα κέντρα λήψης αποφάσεων.

4. Για ποιους λόγους πιστεύετε ότι οι γυναίκες δεν ψηφίζονται από τους δημότες(λιγότερο από 50%)

Η παράδοση που θέλει τους άντρες να ψηφίζονται σε μεγαλύτερο ποσοστό. Δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα οι ίδιες οι γυναίκες ότι μπορούν να αναλάβουν ενεργές θέσεις γι αυτό και δεν ψηφίζουν γυναίκες. Πολλοί πιστεύουν ότι η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι. Επίσης, ο περιορισμένος χρόνος ενασχόλησης των γυναικών με τα κοινά έχει σαν αποτέλεσμα την μικρή αναγνωρισημότητα των γυναικών.

5. Για ποιο λόγο θέσατε υποψηφιότητα;

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή της ζωής μας για να ολοκληρωθούμε σαν άνθρωποι πρέπει να ασχοληθούμε με τα κοινά βγαίνοντας από τα στενά πλαίσια της παρέας και της οικογένειας. Αγαπώ τον τόπο μου και επιθυμώ να προσφέρω στους συνανθρώπους μου το καλύτερο δυνατό. ‘Έχοντας τόσο τις γνώσεις όσο και τις ικανότητες, αποφάσισα να συμβάλω στην ανάπτυξη της πόλης.

6. Οι αρμοδιότητες που έχετε στο δημοτικό συμβούλιο σας ικανοποιούν;

Οι δημοτικοί σύμβουλοι της συμπολίτευσης είναι γενικά ευχαριστημένοι από τις αρμοδιότητές τους. Αντίθετα, οι δημοτικοί σύμβουλοι της αντιπολίτευσης,

όχι. Γιατί πιστεύουν ότι ο θεσμός της τοπικής αυτοδιοίκησης με τον τρόπο που λειτουργεί σήμερα στερεί τις αρμοδιότητες σε όσους δεν συμφωνούν με την πλειοψηφούσα και διοίκηση παράταξη.

7. Ποια θα ήταν η αντίδρασή σας αν χάνατε την θέση σας;

Θα το αντιμετώπιζα με αξιοπρέπεια, γιατί η θέση μας δεν είναι μόνιμη, αλλά εναλλάσσεται και έτσι αφού προσφέρω ότι μπορώ, μπορεί να αντικατασταθώ χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα είτε από άντρα είτε από γυναίκα.

8. Σε ποιους τομείς των δραστηριοτήτων του Δήμου επικεντρώνετε την προσοχή σας;

Σε αυτήν την ερώτηση οι δημοτικοί σύμβουλοι κάλυψαν όλους τους τομείς δραστηριοτήτων του Δήμου. Οι γυναίκες ειδικότερα ασχολούνται με την κοινωνική πολιτική, την νεολαία, την παιδεία και τον πολιτισμό.

9. Ποιο τοπικό θέμα θα πρέπει να λυθεί άμεσα στο Δήμο Τριανδρίας;

Οι περισσότεροι Δημοτικοί Σύμβουλοι αναφέρθηκαν σε προβλήματα που έχουν σχέση με την καθημερινή ζωή στην συνοικία, καθότι ο Δήμος Τριανδρίας είναι μικρός περίπου 12000 κάτοικοι και η ζωή σε αυτόν είναι απλή.

10. Νομίζετε πως στη παιδεία πρέπει να γίνουν άμεσα αλλαγές σε σχέση με την ισότητα;

Ως προς το θεσμικό πλαίσιο όλοι συμφωνούν ότι είναι αρκετά καλό και δεν χρειάζεται παραπέρα βελτίωση. Εκείνο που  χρειάζεται είναι η στάση και οι συμπεριφορές των καθηγητών να είναι τέτοιες ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριες να βιώνουν την ισότητα από μικρή ηλικία.

Παρουσίαση των συνεντεύξεων από τους μαθητές και τις μαθήτριες

Ερώτηση 1: Άννα-Γεωργία

Ερώτηση 2: Άννα-Γεωργία